06.11.17

Pühapäevaõmblus nr 45 – lapitekkija 11 tööfaasi

Peaaegu pidin oma lubadust murdma. Ei, ma ei mõelnud, et ma üldse ei õmble sel pühapäeval. Aga ma tegin jälle ühe pink basicu – seekord pika. Aga kuna ma lubasin siia neid mitte enam panna, siis on sellepühapäevane õmblustöö ilma visiitpiltideta, sest niiii ruttu läheb pimedaks. Ja õigupoolest mõned tepinguõmnblused lisanudvad ka enne neid pidulikke visiitpilte...

Ärge nüüd lootkegi, et ma ütlen, et kõik see 2.20 x1.60 tekk just pühepäeval valmis. Aga jah, hommikul olid ainult lapikesed. Ja ma pean tõesti ütlema, et pühapäevane õmbluslubadus tõukas seda tööd mõnevõrra kiirendama.Keskmise lapitekkija 11 tööfaasi:

1. Otsustusfaas
Mille käigus tekib vastupandamatu vajadus teha lapitekk. See etapp kestab lühikest aega. Juba 7 aastat tagasi tuli äkkmõte, et järgmine elutoa diivanil olev lapitekk saab olema pruun-roosa-kuldne. Jah, see oli see aeg, kui moes oli koos kaasaegse mööbliga pakkuda edevaid barokk-kangaid.

2. Kogumisfaas
Mille käigus pannakse kõigi õmblustööde jooksul kõrvale sobivaid riidejääke ja kantud rõivaid. Minul on selleks korjekohaks üks Hiina päritolu puidust juurviljaämber. Faas kestab paarist nädalast kuni viie aastani.

3. Lõikamifaas
Kogutud riidekaltsud ei taha enam oma hoiupaika ära mahtuda, lihtsam on need triikida ja juba lappideks lõigata. Võib kesta kaua.

4. Hoovõtufaas
Igal pühapäeval tundub, et SELLE töö jaoks pole piisavalt aega.
Võib kesta kaua.

5. Laotusfaas
Mille käigus olemasolevad tükid mosaiigina põrandale laotatakse. Vähemalt pooled jäävad üle. Iseenesest peaks see töö minema kiiresti, aga mõnikord jäävad need siiski ööseks põrandale, mistõttu hommikul võib töö otsast alata, sest pimedas on nendest ühe korra mees üle kõndinud või siis kass 10 korda.

6. Pakkimisfaas
Lapid laotakse ridadena kokku ja tähistatakse read numbritega. Kestab vähe aega, umbes pool tundi.

7. Õmblemisfaas
Lapikesed õmmeldakse ribadeks ja ribad tekiks.
Võib kesta viiest tunnist kuni viie aastani.

8. Servade vormistamise faas
Tavaliselt selgub, et kangas, mis oli planeeritud servadeks, on kas kadunud või millekski muuks ära tarvitatud. Võib vajada kangaostu.

9. Vatiini lisamise faas
Võib selguda, et vatiini on umbes 3 cm vähem kui vaja, või puudub voodrikangas. Võib esineda edasilükkamisi.

10. Teppimisfaas
Pärast äsjast imestust, kui kiiresti läks teki kokkuõmblemine, tundub see kestvat terve igaviku. Seda igavikulisust jääb meenutama traageldamisest torgitud sõrmeots ja igivana tõde, et see lapitekk on hirmus suur, et mahtuda õmblusmasina vahele.

11. Imetlusfaas
Imetluse ja rahulolu käigus tekib mõningaseks ajaks tõdemus, et rohkem neid lapitekke küll teha ei viitsi. See siiski ununeb...


6 kommentaari:

 1. 10. faasi aitavad oluliselt lühendada vinklis haaknõelad: https://shop.kl24.ee/safety_pin_hakaneula/0/readmore/12857/&s=1&p=67811&k=&lng=11/

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, see kindlasti kiirendaks. Isegi ei tea, miks olen nii vanamoodne:) Peaks arenema ja proovima kas nende nõeltega seisab ikka kõik samahästi paigal kui traageldades.

   Kustuta
 2. Mina tahaks küll kõiki olemasolevaid ja eriti tulevasi Pink Basicuid näha...

  VastaKustuta
 3. Olen sinu tegemiste usin jälgija, aga nüüd tahaksin hoopis õpetust saada selle teppimise kohta. Nimelt pole ma kunagi lapitekki teppinud, sest lihtsalt ei oska! Kõik minu tekid ongi sellised "kahes lehes", aga see pole see.
  Kas sa tepid tavalise õmblusmasinaga? Ja millise niidiga? Ja kas pikkade pistetega või kuidas? Või on su masinal mingi spets teppimisprogramm? Ja kas sa tepid diagonaalselt nurgast nurka?
  Mul on vana hea Singer, mis küll pea kõike õmbleb, aga kas ma temaga ka tepitud saaksin, ei tea.
  Ja kui suured lapid sul on ja kui suur õmblusvaru?
  Õpeta mind, palun, kui mahti on.
  Ette tänades. Maurus

  VastaKustuta
 4. Mina teen lapitekke täiesti vanamoodsal moel:). Olemas on ju ka spetsiaalsed (küllalt kallid) ja suured teppimisraamid, aga need on minu arvates ikka neile, kes lapitekkidega raha teenivad. Ainus, mida kasutan on lappide lõikamise lõikelaud, joonlaud ja ketasnuga. Lappe lõikan erinevaid, aga tekkide jaoks sageli 15 x15 cm. Et õmblusvarud tuleks kõik täpselt ühesuurused, siis õmblen täpselt nii, et presstalla serv jookseb mööda riide serva. Ja tepin täiesti tavalise masinaga ja täiesti tavalise niidiga :) Teppimine on küll veidi tülikas, aga tasub end ära, tekk saab tugevam, pestav ja ilus pumpsuline. Kirjutasin kahe aasta eest lihtsa lapiteki tegemisest ajakirjas "Maale", aga numbrit peast ei mäleta kahjuks. Mis peaasi, palju väärtuseta kangatükke saab kasutatud!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh, Anu.sain targemaks ja käed hakkasid kohe sügelema. Ma olen ka teinud 15x15 cm lapid, aga mul sellist ketasnuga pole ( ja ei ole temast ka ennem kuulnud), sestap lõikan kääridega ja see on üsnagi tüütu. Minu vanaemal oli selline teppimisraam, ta tegi suurele perele suuri ja pakse tepitud vatitekke, pealmine pool nagu atlass-siidist ja alumine satiinist. Aga see oli vanasti! maurus

   Kustuta