06.09.15

"Ainulaadne" lõige

Selles pole midagi uut, kui öeldakse, et iga inimene on ainulaadne ja isikupärane. Aga mina küsin, et miks peaks siis arvama, et näiteks üleliigsed kehavormid on meil kõigil täpselt ühesugused. Kuigi rõivatööstuses kehtivad igasugu standardid, olen ma veendunud, et kõikvõimalikud pekivoldid on täiesti ainulaadsed. Väga harv on vist juhtum, kui keegi kosub täiesti proportsionaalselt, no ühtviisi nii õlgadest, kõhult kui rinnalt.

Miks nii pikk sissejuhatus?

Aga sellepärast, et mul pole eriti usku, et suuremas suurusnumbris naised saaksid oma isikupärasele kehale midagi õmmelda standardlõike järgi. Niisiis haarake pliiats, joonlaud, paber ja mõõdulint ning tehke endale üks ülilihtne, aga ainulaadne pink basicu lõige. Pilte vaata eelmisest postitusest. Lõige on eelkõige mõeldud neile, kes ei suuda otsustada, kus on nende vööjoon. Kleit on ülevalt ja rinnust hästi ümber ja vööjoonelt parajalt vaba.

Olen selle konstruktisooni katsetuste käigus välja töötanud ja proovinud seda kolme eri suuruses inimese peal. Kõigile sobis, ehk sobib sullegi?

Vaata kleidi kohta tehtud esimest postitust siit.

Lõige on mõeldud õmblemiseks KAHTE pidi venivast kangast. Mina eelistasin viskoosi.

Mõõtude võtmine
Mõõda ennast pesu pealt (ilma liigse lõtvuse ega pingutamiseta):

- kaelaümbermõõt .....

- rinnaalune ümbermõõt (kui kohe rinna all juhtub olema miski voldike, siis selle voldi pealt)

- puusaümbermõõt (mõõda kõige laiemast kohast, mille leiad).....

- käsivarre ümbermõõt (kõige laiemast kohast)....

- Rinnakõrgus, mõõda õlaõmbluse juurest kaela poolt kuni rinna tippu ...

- Kleidi pikkus õlast üle rinna kuni sobiva kohani (naiteks paar cm ülespoole põlve)...

- Eestlaius. Selleks suru kummagi kaenla alla õhuke raamat ja mõõda kahe raamatu vahe...Kui võtad mõõdu ise, siis vaata, et sa raamatuid eest kokku ei suruks :)
Lõike joonestamine

1. Lõike vasakpoolne ülemine nurk on punkt A.

2. Jaga kaelaümbermõõt neljaga ja mõõda see punktist A paremale. Saad punkti B.

3. Mõõda punktist A alla 1,5 cm (punkt C) ja uuesti punktist A allapoole pool kaelaümbermõõtu (punkt D). Joonista kaelakaar, alumine sügavam on esitüki, ülemine laugjam seljatüki oma.

4. Jaga eestlaius kahega ja mõõda see punktist A paremale, saad punkti E. Tõmba sellest punktist otse joon alla.

5. Mõõda punktist E alla 1,5 cm. Nüüd saad punkti F ja välja joonistada õla.

6. Mõõda punktist F alla pool käsivarre ümbermõõdust, saad punkti H. Tõmba sellest horisontaaljoon.

7. Mõõda punktist A paremale üks neljandik rinnaalusest mõõdust. Saad punkti G. Tõmba sellest punktist alla joon. Joonista käeaugukaar.
8. Mõõda punbktist A alla rinnakõrguse mõõt, saad punkti I. Tõmba horisontaaljoon, saad punkti J.

9. Mõõda punktist A alla 50 cm, saad punkti K. Mõõda punktist K paremale 1/4 puusaümbermõõtu, saad punkti L. (ära ehmata, et pead puusaümbermõõdu nii kõrgele kandma, see on selleks, et kleit jääks vöökohast vaba ja ei oleks ka ümber puusa pingul :).

10. Mõõda punktist A alla kleidi pikkus, saad punkti M.

11. Tõmba läbi punktide J ja L sirge. Mõõda ära pikkus puntist I kuni punkti M. Mõõda punktist J saadud mõõt miinus 2 cm, saad punkti N. Joonista kleidi küljel joon sujuvaks ja ühenda kerge kaarega M ja N. Nüüd on esiosa lõige valmis.

12. Seljaosa lõike jaoks mõõda punktist M 2 cm ülespoole, saad punkti P. Punktist P mõõda 3 cm vasakule ja saad punkti O. Ühenda O väikse kaarega punktiga N. (seljatükk on veidi lühem, sest rind kergitab kleidi eest kõrgemale. Kuna seljale tuleb õmblus, on hea kui kleit ka seljalt veidi laieneb).
Varruka lõige
1. Mõõda punktist R alla varruka pikkus, saad punkti S.


2. Mõõda punktist R paremale pool käsivarre ümbermõõtu, saad punkti T.

3.  Mõõda punktist S paremale pool küünarnuki ümbermõõtu miinus 1 cm, saad punkti V.

4.Mõõda punktist T alla 1/2 käsivarre ümbermõõtu miinus 3 cm.

5. Joonista varrukalõige välja. Kontrolli mõõdulindi abil, et varrukakaare pikkus oleks võrdne käeaugukaare pikkusega.Kuigi lõike tegemine võib lugedes tunduda keeruline, on siiski tegemist väga lihtsa lõikega, mis saab valmis üsna kiiresti. Lõige sobib õmbelmiseks kahes suunas venivast riidest! 

Järjejutt jätkub, peagi lisandub juurdelõikuse ja õmblemise õpetus.

1 kommentaar: