28.12.14

Kuduja rahvarõivategu

Kui minusugune kuduja hakkab rahvarõivaid tegema, siis mis te arvate, mis saab tehtud esimesena? Loomulikult kindad. Ja teisena? Eks ikka teised kindad... Ja kolmandana - kootud müts (mis muide praegu juba laua peal kuivab).

Aga et kõik ausalt ära rääkida, siis pean alustama sellest, et minu perekond kinkis mulle mullu ülikooli lõpetamise puhul ilusa krõllide ja rahaga kaelaehte, mille juurde käis lause - rahvarõivad tee selle juurde ise. Rõivad tulevad Valjala kihelkonna omad, sest seal sündis ju minu isa ja isaisa ja isaisaisa ja isaisaisaisa ja isaisaisaisaisa jne... Ma pole kindel, kui palju ma leian hetki, kus rahvarõivaid kandma hakkan, aga neid hetki, mil ma neid teen, ma igatahes naudin:).

Valjala kandist on ERM-i kogus alles 4 paari kindaid. Ühed uhked narmastega kindad on siin juba näidatud, nüüd otsustasin teha ka väikesed valged pulma- või kirikukindad. Originaal on kootud 19. sajandi keskel ja sellised lühikese varrega naiselikud kindad olid kesk-Saaremaal väga iseloomulikud. Võib vaid oletada, et randmed puudusid seetõttu, et kenad kirjutatud (tikitud) varrukasuud välja paistaksid. Kanti sedasorti kindaid legendide järgi nii suvel kui talvel ja ikka kirikurõivastega.

Kuna minu rõivad veel valmis ei ole, siis näitan kindaid siin koos Riina Tombergi disainitud kena kootud jakiga, mis on ju ka saaremaa-aineline :).


Tehnilised andmed: vardad 1,25, lõng 8/2, silmuseid vardal 18 nagu originaalilgi.

9 kommentaari:

 1. Nonii. Ma kujutan ette, et sukad (või paar või kolm-neli ...) valmivad ka mängeldes, aga edasi läheb keeruliseks? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jajaa, sa ei eksi, sukad on varrastel, aga kas nad seal just mänglevad...Eks siis näe, mis edasi saab:)

   Kustuta
 2. Kaunid kindad. Ja nagu ma lugesin, sukad juba sünnivad. Põnev, põnev. Ja aina põnevamaks läheb, sest ma loodan, et Sa ei jäta enne, kui kogu komplekt on olemas. Mõnusat uut aastat soovides tumevalge

  VastaKustuta
 3. Huvitav pisiasi hakkas silma. Kirjutasin kommentaari hetk tagasi, 1. jaanuaril 2015 kell 9.34, aga kommentaari juures on eilne aeg:P:P Blogimaailmas saab veel eelmise päeva tegematajätmisi toimetada:P:P tumevalge

  VastaKustuta
 4. Hello, this and your other gloves on ravelry is very pretty, will you have a pattern in english or french?

  VastaKustuta